Telefon
WhatsApp

Anne Babanın Vazifesi

Anne Babanın Vazifesi

Çocuklarımız, Kur’an-ı Kerim’de, göz aydınlığı, dünya hayatımızın süsü ve ziyneti olarak nitelendirilmektedir. Onlar, Allah tarafından bizlere emanet olarak verilen ilahi nimetlerdir.

Rabbimizin birer emaneti ve imtihan vesilesi olan evlatlarımızı eğitmek ve terbiye etmek başta anne ve babalar olmak üzere toplumun en önemli sorumlulukları arasındadır. Nitekim Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s) de: “Çocuklarınıza güzel davranıp iyilik ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.” buyurarak bu sorumluluğun önemini ifade etmişlerdir.

Eğer çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda erdem sahibi bireyler olmalarını istiyorsak; kız olsun erkek olsun, din ve dünya için gerekli bilgileri onlara öğretmek, özellikle Kur’an öğretimi üzerine hassasiyet göstermek en önemli görevlerimiz arasında olmalıdır. Çünkü kitapların en değerlisi olan Kur’an-ı Kerim’i çocuklarımıza öğretmek Allah’ın rızasını kazanmaya sebep olacaktır. Bu ise anne baba için büyük bir kazançtır.

Sehl b. Muaz el-Cühenî nin babası Muaz (R.A.) den rivayet ettiği diğer bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimiz:
“Kur ân-ı Kerim i okuyan ve hükümleriyle amel edenin anne ve babasına kıyamet günü bir taç giydirilir ki, bu tacın ışığı -güneşi evlerimizin içinde farzetseniz- dünya evlerindeki güneş ışığından daha güzeldir. O halde Kur ân-ı Kerim i bizzat öğrenen hakkında ne düşünürsünüz Onun sevabını da siz takdir ediniz” buyurmuştur.

Yüce Kitabımızın nesillerimize öğretilmesi ve anlaşılmasında Kur’an Kursu hizmetlerinin büyük önemi vardır. Bu kurslar vasıtasıyla çocuklarımız, Kur’an-ı Kerimi yüzünden okumasını öğrenme ve mealiyle birlikte okuma alışkanlığı kazanma imkânını elde etmektedirler. Bunun yanında dinimiz İslam’ın temel esaslarını öğrenme, dua ve sureleri ezberleme, milli ve manevi değerlere önem verme, Hz.Peygamberin örnek hayatını öğrenerek ahlakî davranışlar sergileme olanakları da elde edebilmektedirler. Bunun için Kur’an Kursları, çocuklarımız başta olmak üzere hem anne- baba hem de toplum için bulunmaz bir fırsattır.

Kur’an Kursları sayesinde çocuklarımız, küçük yaşlarda Allah’ın kelamını okuma ve öğrenme bahtiyarlığına erişmekte ve böylece sağlıklı nesillerin temelleri bu dönemlerde atılmaktadır.

Paylaş:

Etiketler: islam, anne, baba, görev, vazife, evlad